Radioterapie

Nová studie ukazuje, že Mepitel® Film brání vzniku poradiačních kožních nemocí

Autor : Mölnlycke Health Care, června 16 2014Publikováno v: Radioterapie

Poradiační kožní reakce postihují 80-90% pacientek s karcinomem prsu. Objevují se v podobě od mírného zarudnutí až k otevřeným ulceracím a jsou doprovázeny bolestí, pálením a svěděním. To může mít velmi negativní dopad na každodenní život pacientek, které se již tak velmi těžko vyrovnávají se svou diagnózou rakoviny.

Nicméně studie prováděná na Novém Zélandu ukázala, že používání Mepitelu® Film, což je tenké, transparentní krytí s technologií Safetac®, před, během a po radioterapii, brání rozvoji vlhké deskvamace a snižuje závažnost dalších kožních reakcí.

Studie se zúčastnilo 78 pacientek podstupujících ozařování pro rakovinu prsu. Ozařovaná oblast kůže každé pacientky byla rozdělena na dvě poloviny, na jedné byl použit Mepitel® Film, na druhé polovině pak běžný krém na vodní bázi. Bylo zjištěno, že na pokožce pod Mepitelem® Film se nevyskytly žádné vlhké deskvamace ani jiné závažné kožní reakce, zatímco na kůži ošetřené krémem se tyto reakce objevily u 26% pacientek. Kromě toho, kožní reakce, které se objevily u Mepitelu® Film, byly o 92% méně závažné než v kontrolní skupině ošetřené krémem.

Tyto přesvědčivé výsledky byly zveřejněny televizí  TVNZ ONE, která je vysílala jako aktuální novinku ve své večerním zpravodajství. Zpráva se zaměřila především na to nejpodstatnější z celé studie: že když je Mepitel® Film používán od prvního dne léčby, závažnost kožních reakcí se snížuje o 92%.

References

 

1. Herst PM et al. Prophylactic use of Mepitel Film prevents radiation-induced moist desquamation in an intra-patient randomised controlled clinical trial of 78 breast cancer patients. Radiother Oncol (2014)

Sdílet

Radioterapie – Jak použít Mepilex® Lite
Radioterapie – Jak použít Mepilex® Lite

Podívejte se na naše instruktážní video. Ránu nebo zasaženou kůži vyčistěte vlažnou vodou a okolní kůži jemně vysušte čistým ručníkem. K vyčištění vlhkých...